Сонце в подолку

Сонце зловлене у подолок.

Сонце зловлене у подолок.

Сонце зловлене у подолок.Нещодавно, редактор “Франкового краю” Іван Швед, дав мені прочитати книжку Тані П’янкової “Сонце в подолку” і притому зауважив: “Вона варта того, щоб її прочитати!” І цим все сказано! Прочитав її одним духом, і після того лишилось на душі щось щемко рідне, близьке, зворушливе… Насправді — це згусток загубленої цивілізації, яка під впливом нових цивілізаторських віянь зникає, а у творі збереглась у повній красі. Усі образи виписані з натуралістичною точністю, до найменших деталей. Авторка досконало знає сільський побут, життя, звичаї, пісню, забобони, легенди, які допомагають оживити образи. У творі не раз з’являються міфологічні, химерні образи, вони ніби люди, навіть ніби справжні, але не справжні, бо з іншого язичеського світу. У творі є щось від І.Франкових “Петріїв і Довбущуків” і завуальоване метафізична філософія оповідання “Як Юра Шкрумеляк брив Черемош”. Деякі образи виконують функцію, яка не приносить їм нічого. А хіба може приносити те, чого насправді немає. Таке воно життя!

Із сучасних творів він своєю меланхолією та експресією нагадує “Солодку Дарусю” М.Матіос. Насправді — це поетичний твір. Авторка дивовижними словесними цеголками вміло будує химерний терем людського життя, що засвідчує про її зрілість. Її бойківська говірка, як вишивка на рушнику.

Описи природи (пейзажі) настроєві, віщі, вони предвісники земного буття. Події, що відновлюються — наслідок того, що відбувається в природі, на небі, на сонці. І сонце хоч на небі то “гріє” і “не гріє”, “дурне”, “отупіле” і так далі врешті-решт опинилося в “жіночому подолку”. В усьому простежується верховенство жіночого начала. Це зразок яскраво вираженого твору жіночої літератури.

 

.                                                                Петро Сов’як

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: