Сергій Лазо: З АЛЮРУ В ГАЛОП  або ПЕГАС РОЗПРАВЛЯЄ КРИЛА

Сергій Лазо: З АЛЮРУ В ГАЛОП  або ПЕГАС РОЗПРАВЛЯЄ КРИЛА

Сергій Лазо: З АЛЮРУ В ГАЛОП  або ПЕГАС РОЗПРАВЛЯЄ КРИЛА

(нотатки з літературного фесту «Карпатський Пегас- 2018»)

Якщо з Пегасом ти не знався,
Не жди його – рушай у путь,
Лише, як мовиться, на щастя
Підкови взяти не забудь.

(М.Жайворон)

Сергій Лазо: З АЛЮРУ В ГАЛОП  або ПЕГАС РОЗПРАВЛЯЄ КРИЛАДрузі, пройшло два місяці, але відчуття свята залишається з нами.

Вже вчетверте легендарний Пегас збирає літераторів з усієї України на своє свято. Якщо у попередні роки це свято вирувало в Закарпатті (Виноградово та Мукачеве), то нині, 25-26 серпня,  завітало до  рідного села українського генія Івана Франка – Нагуєвичів, що на Львівщині.  IV Всеукраїнський поетичний фестиваль «Карпатський Пегас» та церемонія вручення Премії Ордену Карпатських Лицарів проходили  на території парку та музею-садиби Івана Франка     за сприяння Національної спілки письменників України, Дрогобицької районної ради, Дрогобицької районної державної адміністрації, літературної агенції «Зілля» та  громади села.

Програма поетичного фестивалю була надзвичайно широкою і різноманітною: екскурсії, читання віршів верхи на коні, поетичні змагання за «підкову Пегаса», презентації книг, виступи дитячих письменників на Галявині казок, автограф-сесії, зустрічі із читачами, нагородження переможців Премією Ордену Карпатських Лицарів, неформальне спілкування біля вогнища, поетичний куліш, книжкова толока, концерт, презентація фільму «Червоний» за участю автора роману та кіносценарію А.Кокотюхи, тощо…

Поетичний фестиваль чудово поєднався з подіями святкування дня народження великого Каменяра та етнофесту у садибі Франка, який організував директор музею Богдан Лазорак. Тут були представлені близько п’ятидесяти локацій: майстер-класи гончарів, ковалів, арбалетників, трембітарів, сопілкарів та інших народних майстрів і митців.

Хочеться зауважити, що фестивалю «Карпатський Пегас» передувала дуже складна і напружена робота його организаторів. Засновник фестивалю В.Кузан  зокрема сказав: « З моменту старту підготовки та оголошення конкурсу і до дня проведення фестивалю пройшло всього три тижні – надзвичайно короткий термін як для реалізації проекту такого масштабу. А тому величезна подяка нашим членам журі (а це Анна Багряна, Віктор Мельник, Анатолій Кичинський, Ольга Ляснюк, Сергій Лазо, Петро Мідянка, Василь Шкурган, Сергій Дмітрієв), котрі оперативно перечитали 71 добірку віршів ( а це майже вісімсот сторінок текстів!) і вчасно визначили переможців поетичного конкурсу». Усі добірки опубліковані на сайті фестивалю.

За результатами голосування журі Премії Ордену Карпатських лицарів визначило переможців. У номінації «Краща поетична добірка»:
1 місце – Людмила Іванець (м.Харків), добірка №29;
2 місце – Марія Козиренко (м. Харків) , добірка№ 18;
3 місце – Ольга Новак (м. Івано-Франківськ), добірка №30.
Дипломантами стали: Н. Янушевич (м.Дрогобич),Н. Данилюк (Рожнятівщина),
І. Юрків (м.Івано-Франківськ),О. Мазур (м.Львів) ,О. Букатюк (м.Івано-Франківськ) ,О. Козинець (м.Київ),О. Мацо (м.Одеса)
У номінації «Краща книга»:
1 місце – Михайло Жайворон (Житомир, «Via Dolorosa»);
2 місце – Василь Клічак (Київ, «Копана гора»);
3 місце – Микола Гриценко (Суми , «Лови  Love»).
Спецвідзнаку конкурсу і посвячення у Лицарі  Слова  отримав  львівський письменник Іван Гентош. Лауреатам обох номінацій подарував свої  картини член  журі, шевченківський лауреат  Анатолій Кичинський.

На IV Всеукраїнський поетичний фестиваль «Карпатський Пегас» з’їхалося близько сотні конкурсантів, гостей, журналістів, фотохудожників, знаних письменників, серед яких, зрозуміло, члени журі, а також відповідальний секретар  НСПУ, головний редактор журналу «Перевал» Ярослав  Ткачівський, невтомний  романіст і кіносценарист Андрій Кокотюха,  депутат Верховної Ради Микола Княжицький та інші. Усім припали до душі традиційні атрибути фестивалю: комусь більше сподобалось читання на коні, комусь особисті зустрічі з майстрами слова, комусь – смачний куліш з грибами, назбираними самими учасниками фесту, і всім без виключення – можливість спілкуватися з однодумцями та шанс знайти нових друзів. Дуже добре про це сказав лауреат нинішнього конкурсу поет Михайло Жайворон: «Якось давним-давно, у дитинстві, такої ж літньої зажнивної пори, батько посадовив мене малого верхи на коня, без сідла і повіддя, легенько торкнув його, – і той побрів кудись навпростець у густий надвечірній туман. Я страшенно злякався невідомості й глибокої тиші, тож міцно вчепився за гриву…   За якусь мить ми ніби злилися із ним, – і   я вже не брів, а легким алюром летів на крилах туди, куди знав лише один він – мій вірний кінь…
Не думалося, не гадалося, що той кінь, либонь, був реінкарнацією чарівного крилатого Пегаса зі стародавнього міфу, бо згодом я сам захопився поезією і віршуванням. Не думалося, не гадалося, що через роки-десятиліття я знову опинюся на коні, і не де-небудь, а за тридев’ять земель, у селі, де народився велет українського духу, гордість і слава українського письменства Іван Франко, – у селі Нагуєвичах Дрогобицького району. Це сталося у день народження великого Каменяра, під час проведення IV поетичного фестивалю «Карпатський Пегас», на який з’їхалися поети і письменники з усієї України, аби позмагатися за його чарівну підкову. Кожен мав можливість у буквальному розумінні слова осідлати Пегаса. Коли ж я знову відчув під собою коня, як тоді, у дитинстві, я зрозумів: ніщо у цьому житті не випадкове, ніщо не трапляється просто так, усе має свій сенс і свою пору.

Користуючись нагодою, хотів би привітати усіх дипломантів конкурсу, своїх колег по перу, а також і тих, хто не увійшов цього разу до десятки. Не сьогодні – так завтра це може статися з кожним, якщо захотіти. Бо склавши крила, важко летіти і самому орлу».

Залишається привітати учасників і лауреатів фестивалю, а «Карпатському Пегасу» побажати нових поетичних висот і вільного потужного лету!

Окрема подяка фотокореспондентам  Іванові Шведу, Миколі Поцку та Леоніду Гольбергу, чиї фотороботи чудово ілюструють події фесту в інтернеті та на шпальтах газет.

 

СЕРГІЙ ЛАЗО,  голова журі фестивалю «Карпатський Пегас – 2018», заслужений діяч мистецтв України

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: